Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi domino83 . Mam przejechane 25776.89 kilometrów w tym 2468.18 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 19.40 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.
2023
button stats bikestats.pl
2022
button stats bikestats.pl
2021
button stats bikestats.pl
2020
button stats bikestats.pl
2019
button stats bikestats.pl
2018
button stats bikestats.pl
2017
button stats bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy domino83.bikestats.pl
Wpisy archiwalne w miesiącu

Styczeń, 2018

Dystans całkowity:394.50 km (w terenie 0.00 km; 0.00%)
Czas w ruchu:b.d.
Średnia prędkość:b.d.
Liczba aktywności:10
Średnio na aktywność:39.45 km
Więcej statystyk
  • DST 36.20km
  • Sprzęt Cross 5M
  • Aktywność Jazda na rowerze

Styczeń - podsumowanie

Wtorek, 30 stycznia 2018 · dodano: 30.01.2018 | Komentarze 0

W końcu moje opony są już na miejscu :) Byłem w pracy kiedy zadzwonił kurier, sądziłem że zdążę wrócić i odebrać. Ostatecznie paczka czekała pod samochodem :D Zamontowane i przetestowane. Chciałbym jeszcze kupić mój pierwszy licznik ale po osiemnastej mój najchętniej odwiedzany sklep rowerowy był już zamknięty :( a co do samego licznika to wybór padł na sigma 1200. Porównam to co wskazuje mapa z tym co przejeżdżam no i w końcu dowiem się z jaką prędkością jeżdżę ;) Styczeń zamykam z przebiegiem ponad 400 km tyle mnie interesuje i na tyle wystarcza obecnie czasu.

Cycle Route 4301133 - via Bikemap.net
Kategoria 50 km


  • DST 16.30km
  • Sprzęt Cross 5M
  • Aktywność Jazda na rowerze

Do Turku wieczorem

Sobota, 27 stycznia 2018 · dodano: 28.01.2018 | Komentarze 0

Miała być krótka trasa w kierunku Turka i z powrotem a wyszedł przymusowy postój na jednej ze stacji, powód pierwsza w tym roku guma :(  

Droga Rowerowa wzdłuż DK 72
Droga Rowerowa wzdłuż DK 72 © Dominik

Droga Rowerowa gm. Przykona
Droga Rowerowa gm. Przykona © Dominik
Kategoria 50 km


  • DST 40.50km
  • Sprzęt Cross 5M
  • Aktywność Jazda na rowerze

Łódź na weekend

Niedziela, 21 stycznia 2018 · dodano: 23.01.2018 | Komentarze 0

Witam i pozdrawiam wszystkich :) Weekend nie zapowiadał się na rowerowy ale w niedzielę przy okazji wizyty w Łodzi wziąłem swoje dwa kółka i pojechałem odwiedzić Łagiewnicki Las. To był mój cel na dzisiaj, pozostałe miejsca które odwiedziłem pojawiały się spontanicznie ;)
Na początek droga rowerowa wzdłuż al. Politechniki aż do al. Mickiewicza, skręcam w prawo i dalej DDR kieruje się do DK 14 w kierunku Łowicza.

TOP 5 na ul. Piłsudskiego w kategorii między 8 - 9 rano
TOP 5 na ul. Piłsudskiego w kategorii między 8 - 9 rano © Dominik

Kościół Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi
Kościół Najświętszego Imienia Jezus © Dominik

Cały czas na północ wzdłuż DK 14, mijam Kościół Świętej Teresy i postanawiam odwiedzić drugi co do wielkości w Europie Nowy Cmentarz Żydowski.

Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Teresy
Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Teresy © Dominik
Budowa kościoła rozpoczęła się w kwietniu 1950 r., ukończono ją w 1963. Wraz z ukończeniem budowy rozebrano starszy kościół z 1493 roku.

Kościół Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Świętego Jana BoskoKościół Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Świętego Jana Bosko © Dominik

Nowy Cmentarz Żydowski -  ul. BrackaNowy Cmentarz Żydowski - ul. Bracka © Dominik
Cmentarz w Łodzi założony w 1892 roku, położony w południowej części Bałut, na niewielkim wzniesieniu pomiędzy ulicami Bracką, Zagajnikową, Zmienną i Inflancką; największa w Polsce pod względem powierzchni nekropolia żydowska. W okresie II wojny światowej teren cmentarza znalazł się w granicach getta. Pozostałością po tym tragicznym okresie jest tzw. „pole gettowe”, miejsce masowych pochówków więźniów getta i wiele innych osobnych mogił z tego okresu. Ogółem na tym polu pochowano ponad 45 tys. osób.W 2015 cmentarz został uznany pomnikiem historii.

Mauzoleum Izraela Poznańskiego -Nowy Cmentarz Żydowski
Mauzoleum Izraela Poznańskiego -Nowy Cmentarz Żydowski © Dominik

Na cmentarzu dominują nagrobki w kształcie macewy, choć kwatery znajdujące się przy głównej alei mają charakter grobowców rodzinnych. Przy reprezentacyjnej alei stoi monumentalne Mauzoleum Izraela Poznańskiego. Spotkać tu można także grobowce innych łódzkich przemysłowców, m.in. Barcińskich, Jarocińskich, Katsenbergów, Kohnów, Prussaków, Rosenbllatów, Silberseinów, Stillerów. Można też znaleźć mogiły rodziców poety Juliana Tuwima i kompozytora Artura Rubensteina
Grobowiec Markusa i Teresy Silberstein - Nowy Cmentarz Żydowski
Grobowiec Markusa i Teresy Silberstein - Nowy Cmentarz Żydowski © Dominik

Dodam że aby zwiedzić nekropolię należy wykupić wstęp  w wysokości 9 PLN. Z cmentarza opuszczam trasę  wzdłuż DK 14 i zjeżdżam w ul. Wycieczkową i dojeżdżam do samego lasu. Po drodze miałem małą przygodę, wpadłem w poślizg i  "potłukłem się ", trochę w tym mojej winy ale droga  tego dnia też pozostawiała wiele do życzenia.  

Las Łagiewniki
Las Łagiewniki © Dominik

Kapliczki św. Rocha i św. Antoniego - Las Łagiewniki
Kapliczki św. Rocha i św. Antoniego - Las Łagiewniki © Dominik

Dwie barokowe kapliczki drewniane, znajdujące się przy ul. Wycieczkowej 75 w Łodzi - Łagiewnikach. Zachowały się do czasów obecnych jako jedyne z całego zespołu franciszkańskich kaplic łagiewnickich, liczącego sześć obiektów.
O początkach kapliczek krążą liczne legendy, różniące się między sobą w szczegółach. Wszystkie jednak nawiązują do powstania kaplicy i objawień św. Antoniego w latach 70. XVII wieku, kiedy to właścicielami Łagiewnik była rodzina Żeleskich. Ponieważ święty ukazywał się w habicie franciszkańkim, sprowadzono wkrótce takowych braci oraz obraz św. Antoniego, który niebawem zasłynął licznymi łaskami. Po wielu staraniach, na mocy dekretu Kongregacji z 22 lipca 1680 r., Łagiewniki zostały ogłoszone jako miejsce cudowne, a franciszkanie uznani za pierwszych posiadaczy i stróżów tego miejsca.

Kapliczki św. Rocha i św. Antoniego
Kapliczki św. Rocha i św. Antoniego © Dominik

Po krótkiej rozmowie z Panem który pomógł mi wytyczyć dalszą trasę przejeżdżam lasem do sanktuarium

Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego - ul. Okólna
Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego - ul. Okólna © Dominik

Zbudowany w latach 1701–1723 barokowy, franciszkański kościół parafialny pw. św. Antoniego Padewskiego, znajdujący się w Łodzi - Łagiewnikach. Od 1946 r. zaliczany jest – wraz z przylegającym do niego klasztorem – do obiektów zabytkowych.
Figura św. Antoniego
Figura św. Antoniego © Dominik

Z sanktuarium zaczynam trasę powrotną ul. Łagiewnicką do ul. Zgierskiej. Odwiedzam oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych - wstęp bezpłatny. Ślad na zdjęciach to nie jest tłusty paluch a szkodzenie którego doznał obiektyw :(

Muzeum Tradycji Niepodległościowych Oddział Martyrologii Radogoszcz
Muzeum Tradycji Niepodległościowych Oddział Martyrologii Radogoszcz © Dominik

Mauzoleum i muzeum na Radogoszczu w Łodzi – zespół memoriałowy składający się z mauzoleum i muzeum w miejscu dawnego „Rozszerzonego Więzienia Policyjnego” , utworzonego 1 lipca 1940 w fabryce włókienniczej Samuela Abbego, spalonego w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r. wraz z ok. 1500 więźniami, największej niemieckiej zbrodni ludobójstwa dokonanej na obszarze Polski pomiędzy Bugiem a Odrą w okresie działań frontowych w 1945 roku.

Makieta Łódzikego Getta
Makieta Łódzkiego Getta © Dominik

Muzeum Tradycji Niepodległościowych - wystawa wewnątrz
Muzeum Tradycji Niepodległościowych - wystawa wewnątrz © Dominik

Muzeum Tradycji Niepodległościowych
Muzeum Tradycji Niepodległościowych © Dominik

Tu spoczywamy zamordowani w przeddzień wolności Imiona i ciała zabrał nam ogień Żyjemy tylko w Waszej pamięci Niechaj śmierć tak nieludzka nie powtórzy się

Z muzeum wyjeżdżam ul. Zgierską do ul. Zachodniej i Ogrodowej. 

Echo wydarzeń z przed kilku lat - ul. Zachodnia
Echo wydarzeń z przed kilku lat - ul. Zachodnia © Dominik

Manufaktura
Manufaktura © Dominik

Czas miałem dobry godzina ok. dwunastej i kilka km do mety, więc jeszcze na ul.Ogrodowej zwiedziłem Stary Cmentarz

Mauzoleum małżonków Moenke - cmentarz prawosławny, ul. Ogrodowa
Mauzoleum małżonków Moenke - cmentarz prawosławny, ul. Ogrodowa © Dominik

Jedna z najważniejszych nekropolii w Łodzi. Cmentarz jest trójwyznaniowy – podzielony stosownie do wyznań na części: katolicką (11 ha), ewangelicką (9 ha) i prawosławną (niespełna 1 ha). Ponad 200 znajdujących się tutaj grobowców zostało wpisanych do rejestru zabytków. W 2015 Stary Cmentarz został uznany pomnikiem historii


Cmentarz ewangelicko-augsburski. Kaplica Karola Scheiblera
Cmentarz ewangelicko-augsburski. Kaplica Karola Scheiblera © Dominik 

W 2006 roku kaplica trafiła na listę stu najbardziej zagrożonych zabytków świata, ogłaszaną co roku przez nowojorską World Monuments Fund.

Cmentarz ewangelicko-augsburski. Kaplica Karola Scheiblera - ul. Ogrodowa
Cmentarz ewangelicko-augsburski. Kaplica Karola Scheiblera - ul. Ogrodowa © Dominik

Z Ogrodowej dojeżdżam do Alei Włókniarzy a następnie ul. Wróblewskiego do al. Politechniki. Kiedy studiowałem na Politechnice nawet nie pomyślałem aby odwiedzić którekolwiek z powyższych miejsc dopiero zakup dwóch kółek sprawił że jestem tam gdzie chcę :) W sumie w niedzielę przejechałem 35 km, nomen omen w poniedziałek obchodzę 35 urodziny :) 

Trasa:
Cycle Route 4294949 - via Bikemap.net







Kategoria 50 km, Samotnie, Zimą


  • DST 19.00km
  • Sprzęt Cross 5M
  • Aktywność Jazda na rowerze

Wieczorem

Piątek, 19 stycznia 2018 · dodano: 19.01.2018 | Komentarze 0

Krótka ale owocująca w bezcenne informacje :) O co chodzi ?  Otóż dowiedziałem się ( informatora nie wydam ) że w budżecie gminy są środki na wybudowanie drogi rowerowej lub ciągu pieszo rowerowego w kierunku Smulsko - Boleszczyn. Fakt ten niezmiernie mnie cieszy gdyż odcinek ten jest często użytkowanych zarówno przez pieszych jak i użytkowników dwóch kółek - dojazdy do pracy, szkoły oraz na Orlik. Poprawi to z pewnością bezpieczeństwo i zmotywuje coraz to nowe osoby do korzystania z freedom machine
Sam osobiście po zmierzchu "robię kolano" aby tędy nie przejeżdżać ( brak oświetlenia ) i wybieram drogę o km dłuższą. Ok ok, troszkę was bujam  - nie dotyczy to sytuacji kiedy dojeżdżam do pracy.

Kategoria 50 km


  • DST 16.00km
  • Sprzęt Cross 5M
  • Aktywność Jazda na rowerze

Delikatesy :)

Środa, 17 stycznia 2018 · dodano: 17.01.2018 | Komentarze 0

 W sumie to nie miałem zamiaru nigdzie dzisiaj jeździć ale racje żywnościowe mogą mi nie wystarczyć do przeżycia dwóch kolejnych dni :D Pomyślałem przejechać trasę taką jak dzień wcześniej tylko z postojem w Przykonie. Wyjazd o 18, właśnie zaczynał padać śnieg. Na szczęście ścieżka odśnieżona czego nie można powiedzieć o części chodnika ( dopuszczony ruch rowerowy ) z Przykony w  kierunku Dobrej. 

Przykona - rondo
Przykona - rondo © Dominik
Kategoria 50 km


  • DST 16.00km
  • Sprzęt Cross 5M
  • Aktywność Jazda na rowerze

Pierwszy śnieg

Wtorek, 16 stycznia 2018 · dodano: 16.01.2018 | Komentarze 0

W taką pogodę w domu nie można  wysiedzieć ;) Moja ostatnio ulubiona trasa ( w pełni oświetlona ), po części droga rowerowa wzdłuż DK 72

Pierwszy śnieg :)
Pierwszy śnieg :) © Dominik

Trasa:
Cycle Route 4291360 - via Bikemap.net
Kategoria 50 km, Wieczorem


  • DST 118.00km
  • Sprzęt Cross 5M
  • Aktywność Jazda na rowerze

Niedokończone porachunki

Niedziela, 14 stycznia 2018 · dodano: 15.01.2018 | Komentarze 0

Hej, jak zwykle pozdrawiam tutaj wszystkich. Na zewnątrz ostatnio od -1,5 w dzień do - 8 w nocy ale to nie przeszkadza w jeździe na dwóch kółkach :)
Może przejdę do setna zamieszczonego wpisu. Otóż pod koniec roku opisałem swoją trasę do trzech zamków na pograniczu woj. wielkopolskiego i łódzkiego. Ostatniego postoju dokonałem w Kole i z powodu zmierzchu nie mogłem zrobić zdjęć Zamku Królewskiego w Kole. W niedzielę mimo ujemnych temp. i porwistego wiatru postanowiłem przejechać troszkę zbliżoną trasę jak tę którą opisałem. Plusem takiego przebiegu były małe odcinki z zachodu na wschód, miało to wielkie znaczenie przy  zachodnim kierunku wiatru.
Standardowe wyposażenie - suchy prowiant, woda i mała czarna  ( zazwyczaj dorzucam jeszcze banany ) - jedziemy.
Wyruszam na północ w kierunku miejscowości Smulsko a następnie lasami Nadleśnictwa Turek wyjeżdżam w kierunku promu na Warcie w miejscowości Kozubów. Ostatecznie rezygnuję z przeprawy i dalej drogą lokalną jadę na północ dojeżdżając to terenów odkrywki węgla brunatnego kopalni Adamów.

Kopalnia Węgla Bunatnego
Kopalnia Węgla Brunatnego " Adamów" © Dominik


Odkrywka jest już od roku nieczynna i część infrastruktury jest już na powierzchni a samo wyrobisko będzie poddane rekultywacji - powstanie zbiornik wodny, w ten sam sposób powstał 6 km o od mojego miejsca zamieszkania Zbiornik Przykona ale nie jest on jedyny. Niestety teren kopalni zmusza mnie to wjechania na wały Warty i w ten sposób omijam odkrywkę i dalej już asfaltem dojeżdżam do Koła i ul. Zamkową do celu :)

Zamek Królewski w Kole
Zamek Królewski w Kole © Dominik
Jak podaje Jan Długosz, kolska warownia to jeden z zamków wzniesionych z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Obecnie wiadomo jednak, że ma on wcześniejszą metrykę i pierwotny obiekt przypisywać należy Władysławowi Łokietkowi. Była to wieża otoczona drewnianą palisadą. Nowy zamek powstał tuż przed lokacją nieco oddalonego miasta w 1362 roku. 1410 r. - pod warownię zjechało się rycerstwo z Wielkopolski, aby po bitwie pod Grunwaldem kontynuować bój przeciw Krzyżakom. Później w zamku często bywał Władysław Jagiełło

Baszta zamkowa
Baszta zamkowa © Dominik

Kilka zdjęć i ruszam do centrum Koła, dokładnie na stację paliw z myślą o małej dawce kofeiny. Na miejscu nagły przypływ frustracji - remont. Cały plan się komplikuje ale realizuję dalej przyjęte założenia :) Kierunek Grzegorzew, postój na stacji AXAN i upragniona kofeina której tego dnia chyba nadużywałem :( ale naprawdę coś na rozgrzanie było wskazane. Następnie miejsce na mojej trasie to Borysławice Kościelne ( w sąsiedztwie znajduje się zamek rycerski ) dojeżdżam DK 92 a następnie dalej w kierunku Kłodawy do Bierzwiennej Długiej.
 
Kościół św. Mikołaja w Grzegorzewie
Kościół św. Mikołaja w Grzegorzewie © Dominik


Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Borysławicach Kościelnych
     Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Borysławicach Kościelnych © Dominik


Wjazd na DK 92 w Borysławicach Kościelnych
     Wjazd na DK 92 w Borysławicach Kościelnych © Dominik

Kościół pw. Św. Dominika - Bierzwienna Długa
      Kościół pw. Św. Dominika - Bierzwienna Długa © Dominik

W Bierzwiennej zastanawiałem się czy już nie pora na powrót ale wygrała ciekawość - jadę do Kłodawy, tak na marginesie to pewnie nikt nie wie ale... We wrześniu 2014 potwierdzono, że słynny seryjny morderca - Aaron Mordka Koźmiński - znany jako Kuba Rozpruwacz, urodził się w Kłodawie. W mieście, podobnie jak bracia, zajmował się krawiectwem. Później wyjechał do Londynu, gdzie dokonał wielu brutalnych mordów. Jednak tego dnia dużo czasu już na zwiedzanie nie pozostało a jest co zwiedzać :)

Kościół Rzymskokatolicki pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie
Kościół Rzymskokatolicki p.w. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie © Dominik

Drzwi kościoła parafialnego Kłodawie
Zdobienia drzwi kościelnych © Dominik


Pomnik upamiętniający śmierć żołnierzy Armii Radzieckiej - lufa czołgu trafionego granatem
Pomnik upamiętniający śmierć żołnierzy Armii Radzieckiej - lufa czołgu trafionego granatem © Dominik 

Co nie udało się w Kole powiodło się tutaj - postój na Orlen, wygodna kanapa  i moja towarzyszka dzisiejszej podróży :)

Orlen w Kłodawie
Orlen w Kłodawie © Dominik

Z stacji wyjeżdżam już po godz 16, no nic ciemno wszędzie jakoś będzie :D chyba ponad 50 km do miejsca zamieszkania droga wojewódzka :(


Wiadukt nad A2 - okolice Dąbia
Wiadukt nad A2 - okolice Dąbia © Dominik

Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie
Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie © Dominik

Dojeżdżając do Uniejowa już zrezygnowałem z jazdy przez Czarny Las i po kolejnej kawie ostanie km pokonałem DK 72 - nie polecam o tej porze

Trasa:
Cycle Route 4290242 - via Bikemap.net


  • DST 83.00km
  • Sprzęt Cross 5M
  • Aktywność Jazda na rowerze

Pierwsza w 2018

Poniedziałek, 8 stycznia 2018 · dodano: 08.01.2018 | Komentarze 0

Moja pierwsza dłuższa trasa w 2018 :) prowadząca w okół Jeziora Jeziorsko: Boleszczyn -Miłkowice -  Warta - Kamionacz - Glinno - Pęczniew - Siedlątków -Zagaj - Boleszczyn

W taką pogodę nie można siedzieć  w domu
W taką pogodę nie można siedzieć w domu © Dominik

Kościół św. Mikołaja Biskupa w Miłkowicach
Kościół św. Mikołaja Biskupa w Miłkowicach © Dominik

Port jachtowy
Port jachtowy "Jeziorsko" - Ostrów Warcki © Dominik

Małków - Zespół Pałacowo - Parkowy
Małków - Zespół Pałacowo - Parkowy © Dominik

Rzeka Warta w Biskupicach - widok z mostu
Rzeka Warta w Biskupicach - widok z mostu © Dominik

Kościół Św. Marcina Biskupa - Kamionacz
Kościół Św. Marcina Biskupa - Kamionacz © Dominik

Glinno  - umocnienia przeciw - powodziowe Jeziroa Jeziorsko ( obszar rezerwatu )
Glinno - umocnienia przeciw - powodziowe Jeziroa Jeziorsko ( obszar rezerwatu ) © Dominik
Cycle Route 4286153 - via Bikemap.net
Kategoria 50 km, Samotnie


  • DST 33.00km
  • Sprzęt Cross 5M
  • Aktywność Jazda na rowerze

Po okolicy

Czwartek, 4 stycznia 2018 · dodano: 04.01.2018 | Komentarze 0

Środa, Czwartek.
Kategoria 50 km, Samotnie


  • DST 16.50km
  • Sprzęt Cross 5M
  • Aktywność Jazda na rowerze

Rozruch

Wtorek, 2 stycznia 2018 · dodano: 02.01.2018 | Komentarze 0

Pierwsze km  2018 :) 
Kategoria 50 km, Samotnie